Apatosaurus
Zkameněliny apatosaura byly poprvé nalezeny koncem 19. století v Severní Americe. Apatosaurus je často nazýván také Brontosaurus – zmatek ve jméně tohoto druhu vznikl při určování dvou fosilií objevených stejným paleontologem – Othnielem C. Marshem, který v letech 1877 a 1879 pojmenoval dva druhy, které se následně ukázaly být exempláři stejného dinosaura, podle tradice se tedy ponechalo druhu jméno původní – apatosaurus. Zvolený název pochází z řečtiny a je složeninou slov apate (ošidný) a sauro (ještěr), jelikož původně kosti poukazovaly na předpoklad vodního živočicha, ale později se ukázalo, že se jedná o suchozemský druh. Apatosauři žili ve středním období druhohor (jura), přibližně 155-150 milionů let před našim letopočtem. V současné době je rozeznáváno více druhů apatosaurů, z nichž za největšího je považován Apatosaurus louisae.
Vzhled
Apatosauři byli veliký dinosauři s velmi dlouhým štíhlým krkem a dlouhým ocasem, kteří se pohybovali po zemi na všech čtyřech končetinách. Podle výzkumů byl krk opatřen vzduchovými kapsami, které zvířeti pomáhaly jej držet vzpřímeně. Nicméně, kvůli náročnosti vzpřímeného držení na krevní oběh měl dinosaurus obvykle krk v horizontální poloze. Dlouhý ocas byl těžký a nesloužil k boji, nýbrž k vyvažování celého těla při chůzi.
Velikost
Celková délka těla apatosaura dosahovala až 22-26 m, výška v kohoutku se pohybovala kolem 4,5 m, jeho hmotnost pak byla průměrne 16-18 tun. Pohyb zajišťovaly dvě přední a dvě zadní končetiny opatřené třemi prsty a jením protistojným drápem.
Tradiční potrava a zvláštní znaky
Apatosaurus byl býložravec, živil se především rostlinami na úrovni země, díky dlouhému krku však mohl dosáhnout také na vysoko položené listy stromů. V poměrně malé lebce měl na čelistech několik zubů sloužících k trhání listů a rostlin, které kvůli trávení polykal se zeminou. Za den musel spást přibližně 400 kg potravy, aby udržel své tělo v chodu. Odhaduje se také, že ročně touto stravou vyprodukoval 520 milionů tun metanu.