Argentinosaurus

Zákaldní informace

Výška: 25 metrů
Délka: 35 metrů
Hmotnost: 65-75 tun
Období: svrchní křída (před 96,2-92,19 miliony let)
Naleziště: Jižní Amerika - Argentina
Potrava: rostliny

Argentinosaurus patří mezi největší zástupce dlouhokrkých býložravců označovaných jako sauropodi. Známý je pouze jeden druh, Argentinosaurus huinculensis, jehož jméno v překladu znamená argentinský ještěr z města Plaza Huincul. Popsán byl paleontology Josém Bonapartem a Beatríz Coira v roce 1993.

Charakteristika

Kvůli nekompletnímu nálezu kostry sestávající pouze ze zadiních končetin a části páteře nelze přesně charakterizovat vzheld tohoto dinosaura. Při srovnání s příbuznými druhy je však pravděpodobné, že se jednalo o tvora s poměrěrně malou hlavou na dlouhém krku, který byl ideální pro spásání vysoko rostoucí potravy. Mohutné tělo zakončené dlouhým dlouhým ocasem vyvažujícím krk nesly čtyři sloupovité končetiny.

Způsob života

Pozůstatky Argentinosaura byly nalezeny v usazeninách nasvědčujících přítomnosti odtokového systému divočící řeky. Tato oblast byla porostlá množstvím nahosemenných rostlin, včetně jehičnanů. Argentinosauři se líhli z vajec přibližně o objemu jednoho litru a po vyklubání nebyli delší než jeden metr. Během dospívání svoji velikost až zpětinásobili. Jejich obří rozměry jim poskytovaly bezpečí před dravci a zároveň jim zvětšená délka trávicího traktu umožňovala vytěžit z potravy maximum energie. Ve stejné oblasti se však vyskytoval také obří masožravý teropod Mapusaurus, který lovil ve skupinách a troufli si zaútočit
i na argentinosaura.

V populární kultuře

Tento křídový kolos byl hlavní hvězdou speicální epizody britského dokumentu Putování s dinosaury nazvané Země obrů (2002).