Brazilský spinosaurus měl tlamu jako pelikán

Spinosauridi byla skupina dvounohých masožravých dinosaurů z období křídy s typicky úzkými krokodýlými lebkami a velkými drápy, které se skvěle hodily k lovu ryb a dalších vodních živočichů. Zkameněliny nejstarších spinosauridů byly nalezeny ve Velké Británii a Španělsku, ale také v Africe a Jižní Americe. A právě na posledním zmíněném kontinentu, konkrétně na území dnešní Brazílie, žil jeden z nejpodivnějších zástupců této skupiny, Irriatator challengeri.

Irritator ("ten, kdo někoho irituje/hněvá/štve") byl pojmenován podle rozhořčení paleonotlogů během studia lebky tohoto dinosaura, kterou získali od nelegálních sběračů a překupníků zkamenělin. Ti lebku upravili tak, aby připomínala lebku létajícího plaza pterosaura. Druhové jméno zase odkazuje na profesora Challengera, fiktivní postavu z románu Ztracený svět od Arthura Conana Doyla, který vypráví o expedici za dinosaury na náhorní plošinu v Jižní Americe. Dosahoval délky kolem 6,5 metru a patřil mezi největší dravce ve svém prostředí.

Navzdory ne příliš veselým okolnostem vedoucím k jeho objevení patří irritatorova lebka k jedněm vůbec nejkompletnějších mezi spinosauridy. Vědcům se ji pomocí počítačové tomografie podařilo složit kůstku po kůstce, aby lépe pochopili anatomii tohoto záhadného dinosaura. Jejím studiem zjistili, že kvůli prostorovému vidění musel svou tlamu držet skloněnou k zemi v úhlu 45 stupňů, aby mu v zorném poli nepřekážela jeho podlouhlá tlama. Jeho čelisti byly uzpůsobeny k rychlým, ale poměrně slabým kousnutím. Tvar čelistního kloubu umožňoval kostem dolní čelisti vybočení do stran, čímž došlo také k rozšíření krku podobně jako u pelikána, avšak odlišnými biomechanickými procesy. To nasvědčuje tomu, že irritator pravděpodobně upřednostňoval poměrně malou kořist, kterou rychlými pohyby čelistí znehybnil a následně vcelku zhltnul.

Studie, jako je tato, umožňují nahlédnout do života těchto dávných živočichů a podávají svědectví o tom, jak se spinosauridi během relativně krátkých 35 milionů let dokázali vyvinout v jedny z nejzvláštnějších a nejvíce specializovaných dinosaurů, jací kdy existovali.

Zdroj obrázku: wikipedia.org

Doporučené produkty6