Burianosaurus

Dinosauří nálezy na území České republiky jsou poměrně vzácné. Je to dáno především tím, že Evropu v období druhohor tvořilo jen pár ostrůvků pevniny obklopených mělkým subtropickým mořem. Ačkoliv už v minulosti byly hlášeny objevy zkamenělých stop nebo kostí, jejich zařazení bylo vždy nejisté. To se však změnilo před 20 lety v roce 2003, kdy lékař a amatérský sběratel zkamenělin, Michal Moučka, který se vydal do lomu poblíž Mezholez na Kutnohorsku hledat zkameněliny ústřic. Místo toho však narazil na kus kosti vyčnívající ze země spolu s několika dalšími úlomky. Nález byl v roce 2017 paleontology Danielem Madziou, Clintonem Boydem a Martinem Mazuchem popsán jako historicky první prokazatelně nalezený dinosaurus na našem území. Dostal jméno Burianosaurus augustai, podle dvou velikánů české paleontologie - profesora Josefa Augusty a malíře Zdeňka Buriana.

Burianosaurus augustai byl druh malého býložravého ptakopánvého dinosaura žijícího v obodbí svrchní křídy, před přibližně 94 milony let. Jendalo se o poměrně primitivního ornitopoda, který patřil do sesterské skupiny příbuzné iguanodonům. Jeho délka se odhaduje na 3 až 4 metry, avšak neúplnost nálezu neumožňuje přesněji určit další rozměry, včetně hmotnosti. Podobně jako ostatní příbuzné druhy se i burianosaurus pravděpodobně sdružoval do skupin, které putovaly z jednoho ostrůvku na druhý a spásaly zde slanomilné poléhavé jehličnany.

Nalezená stehenní kost měřila 40 cm a zřejmě patřila dospělému zvířeti. V její blízkosti se nacházelo ještě několik kostěných úlomků pocházejícíh z pánve nebo žebra. Na kosti byly nalezeny otisky zubů po žralocích a dokonce také po mořském plazu mosasaurovi, což dokazuje, že když tento jedinec burianosaura uhynul, jeho tělo se dostalo do vody, kde stal potravou pro vodní dravce. To bylo zřejmě také důvodem, proč se z tohoto dinosaura zachovalo tak velmi málo, čímž je důkaz jeho existence o to cennější.

Pozůstatky burianosaura jsou součástí expozice Okna do pravěku pražského Národního muzea. Spolu s nimi je zde k vidění i jeho model v životní velikosti, který zachycuje poslední okamžiky dinosaura, kdy se do něj pouští hladoví žraloci. Další dva burianosaury lze vidět také v Dinoparku na střeše obchodního centra Harfa v Praze.

O tomto prvním českém dinosaurovi vyšla v roce 2021 také kniha jménem Záhada jednoho dinosaura. Zábavnou, ale zároveň i poučnou formou seznamuje malé čtenáře s dinosaurem Burákem a s prostředím, ve kterém žil. Podobně, jako holčička Ema, která je hrdinkou knihy, dostanou děti v každé kapitole části skládačky, ze kterých si mohou poskládat obrázek burianosaura.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Burianosaurus_augustai

Doporučené produkty3