Chile hlásí objev blízkého příbuzného kachnozobých dinosaurů

Objevení "vzdáleného příbuzného hadrosaurů", čtyřnohých býložravých dinosaurů, kteří pro svou sploštělou tlamu bývají někdy přezdíváni jako kachnozobí dinosauři, čekalo na paleontology v jihoamerickém státě Chille. Dostal jméno Gonkoken nanoi, což v překladu z jazyka místního kmene znamená "podobný kachně nebo labuti".

Gonkoken žil na konci druhohor v období svrchní křídy před 71 miliony let. Byl dlouhý přibližně 4 metry a vážil kolem 1 tuny. V tlamě měl stovky drobných zubů, které mu pomáhaly zpracovávat velké množství druhů rostlin. Nalezené pozůstatky sestávaly z kostí pánve, částí předních a zadních končetin, několika obratlů a neúplné lebky. Patřil do nadčeledi Hadrosauroidea, avšak kvůli primitivnějším znakům na kostře nepatřil přímo mezi pravé hadrosaury, jako byli například edmontosaurus, parasaurolophus nebo cortythosaurus.

Zvláštností týkající se tohoto nálezu je skutečnost, že jedná o první druh hadrosaurida nalezeného na území bývalého kontinentu Gondwana, který se později rozpadl na dnešní Jižní Ameriku, Afriku, Arábii, Indii, Austrálii a Antarktidu. Gonkoken se tak zřejmě oddělil od svých severoamerických příbuzných, z nichž se později vyvinuli praví hadrosauři, a putováním po soustavách menších ostrůvků se mu podařilo překonat přirozenou mořskou bariéru a rozšířit se na jižnějším území.

Zdroj obrázku: wikipedia.org