Co je a není dinosaurus
V historii naší planety se objevilo mnoho zvláštních zvířat, která na první pohled připomínala dinosaury, ale ve skutečnosti k nim nepatřila.
V tomto článku se podíváme na to, které charakteristické vlastnosti jsou typické pro dinosaury a co je odlišuje od podobně vypadajících tvorů.
Dinosauři
Obecně lze dinosaury definovat jako skupinu plazů patřící mezi archosaury, s končetinami směřujícími kolmo pod tělo, kteří byli na Zemi nejrozšířenější v období druhohor, před přibližně 230-66 miliony let. Archosauři jsou skupina plazů, ze které v dnešní době přežívají jen krokodýli a poslední žijící větev dinosaurů - ptáci. Jejich typickými znaky jsou například zuby usazené v jamkách a otvory na lebce nacházející se před očima a na dolní čelisti. Dinosauři se dále dělí na dvě hlavní skupiny podle typu pánevních kostí. První skupinou je Saurischia (plazopánví), kam patří všichni masožraví dinosauři (teropodi) a čtyřnozí dlouhokrcí býložravci (sauropodi). Druhá skupina se označuje jako Ornitischia (ptakopávní)
a sem patří všichni ostatní dinosauři, například rohatí ceratopsidi, kachnozobí hadrosauři nebo obrnění stegosauři a ankylosauři.
Synapsidi
Synapsidi byla skupina plazovitých živočichů, kteří jsou blíže příbuzní k savcům než k plazům. Mezi jejich nejznámější vyhynulé představitele patří dimetrodon a edaphosaurus, kteří žili v posledním obodobí prvohor, permu. Jejich nápadným znakem byla velká hřbetní plachta, kterou připomínali pozdější dinosaury, jako například spinosaurus a ouranosaurus. Na rozdíl od nich však měli končetiny trčící do stran, podobně jako u ještěrů. Dnes ze synapsidů přežívá pouze jediná skuipna - savci, kam patří také člověk.
Pterosauři
Ačkloiv tito létající plazi žili ve stejné době jako dinosauři a jsou s nimi blízce příbuzní (jedná se také o archosaury), jedná se o samostatnou skupinu. Občas bývají nesprávně označováni jako "létající dinosauři". Avšak také někteří dinosauři byli schopní letu, jen k tomu používali jiné metody. Zatímco pterosauří křídlo bylo tvořeno tenkou koženou blánou napnutou mezi tělem a prodlouženým čtvrtým prstem, dinosauři
k letu používali opeřená křídla nebo létací blány napnuté mezi prsty horních končetin, podobně jako u netopýrů. Pterosauři spolu s neptačími dinosaury vyhynuli na konci křídy.
Plesiosauři, ichtyosauři a mosasauři
Souhrnně bývají tyto skupiny druhohorních plazů, kteří byli současníky dinosaurů, nepsrávně označovány jako "vodní dinosauři". Dlouhokrcí plesiosauři a jejich krátkokrké varianty pliosauři patří do skupiny plazů označovaných jako Sauropterigya (ještěroploutví). Ve vodě se pohybovali mácháním čtyř pádlovitých končetin. Ichytosauři byli plazi, jejichž tělo se vyvinulo do rybovitého tvaru. Vzhledem připomínali delfíny, jejich tělo se však pohybovalo ze strany na stranu jako u ryb. Mosasauři patřili do příbuzenstva dnešních varanů. Pohybovali se pomoci silného ocasu podobně jako krokodýli. Stejně jako pterosauři, i tito plazi vyhynuli spolu s dinosaury na konci křídy.