Dinosauři ve filmu aneb nejlepší filmy a pohádky o dinosaurech
Téma dinosaurů je v kinematografii i televizních pořadech zpracováváno poměrně často. Prvním velkým lákadlem pro diváky, které přitáhlo řadu fanoušku této prehistorické zvěře z celého světa, byl jistě první film Jurský park od režiséra Stevena Spielberga z roku 1993, který byl adaptací stejnojmenného románu Michaela Crichtona.
Film se stal tolik úspěšným zejména díky speciálním efektům, jejichž prostřednictvím se tvůrci snažili věrně přiblížit typické rysy a rozmanitost jednotlivých druhů býložravců, masožravců, drobných i velkých dinosaurů a pterosaurů, jež byly nezávisle na původním přirozeném období zasazeni do jednoho velkého zábavního parku.
Ještě před tímto dílem se však s tématem dinosaurů a jejich života lze setkat ve starších filmech či televizních pořadech a dokumentech – jedním z nejznámějších je Cesta do pravěku, kterou natočil režisér Karel Zeman podle ilustrací Zdeňka Buriana – část filmu je věnována právě druhohorám a zobrazuje boj mezi býložravci a masožravci – predátor zde napadá mohutného stegosaura, jehož ostatky pak hlavní postavy studují a přeměřují. Celá tvorba zaměřená na život dinosaurů nebo jejich převedení do současné doby čítá desítky různých filmů a dokumentárních pořadů, vedle uvedených dvou lze jmenovat řadu dalších.
Naše nejoblíbenější pohádky, filmy a dokumenty o dinosaurech:
- Hodný dinosaurus (2015)
- Dinosaurus (2000)
- Hurá do pravěku! (2012)
- Jurský Park (1993)
- Dinotopie - Výprava za kamenem slunce
- Cesta do pravěku (1955)
- Série: Země dinosaurů
- Doba Ledová 3: Úsvit dinosaurů (2009)
- Planeta Dinosaurů 1 Díl Noví obři
- Putování s dinosaury – Balada o Alosaurovi (2000)
- Putování s dinosaury (1999)
- Noc v muzeu (2006)
Série filmů podle předlohy Michaela Crichtona
Sám autor po první knize pokračoval ještě navazujícím románem Ztracený svět, který se sice od filmového ztvárnění poměrně dost lišil, ale zavdal předpoklad také pro pokračování prvního velmi úspěšného filmu Jurský park. K dnešnímu dni bylo v první sérii z 90. let 20. století celkem 5 filmů s plánem na šestý v následujících letech – tři filmy pocházely ze série Jurský park, další dva ze série Jurský svět, jejich koncept je však relativně podobný a pracují stále s tématem rozšifrování DNA vybraných dinosaurů, jejich naklonování a vytvoření zábavného parku.
Velmi dobře je zde však pracováno s detaily, co se týká tělesné stavby jednotlivých druhů a jejich proporcionalitou, takže je možné se podívat na názorné zobrazení pterosaurů (pterodaktylos), sauropodů (brachiosauři), větších či drobných predátorů (tyranosaurus, velociraptoři).
Dokumentární filmy
Dokumentárních filmů o dinosaurech je relativně hodně, obvykle se však zaměřují spíše na historická období, kde se doba dinosaurů nějakým způsobem zmiňuje, na práci paleontologů a zkoumání zkamenělin či nalezišť, případně na jednotlivé druhy z vědeckého hlediska.
Pro veřejnost nejpřijatelnější formu měl pravděpodobně dokumentární seriál britské televize BBC Putování s dinosaury využívající velmi pokročilé animaci a intuitivní formy prezentace. Kromě něj je velmi vděčným tématem také předpokládaná doba vyhynutí, jeho příčiny a důsledky – toto téma bylo zpracováno například v dokumentárním pořadu Poslední dny dinosaurů.
Filmové zmínky o dinosaurech
Velmi často se dinosauři používají také jako velcí protivníci ve vědecko-fantastických filmech či thrillerech – v tomto případě se jedná především o velké predátory, jako byli tyranosauři nebo alosauři, případně o velké, byť býložravé sauropody. Příkladem mohou být filmy o Godzille, King Kongovy, nebo adaptace románů Julese Vernea či Artura Conana Doyla (zde se rovněž přímo jednalo o Ztracený svět).
Komediální pořady s dinosaury a filmy pro děti
Vedle napínavých filmů a dokumentárních pořadů jsou dinosauři zobrazování také tradiční animizací, jaká bývá typická pro zábavné či komediální pořady pro děti i dospělé. Můžeme se s nimi setkat v animovaném seriálu Flinstoneovi (seriál z roku 1960, na nějž navazovaly hrané filmy), případně v seriálu Dinosaurus (1991-1994), kde jsou humanizování do hlavních rolí mluvících zvířat, jež jednají obdobně jako lidé.
V animovaných dětských filmech je naopak striktněji dodržován vzhled zvířat, jsou však rovněž personifikovány, mezi nejznámější patří Hodný dinosaurus (2015), Dinosaurus (2000) nebo třetí díl série Doba ledová nesoucí název Úsvit dinosaurů (2009).
Film ne! Raději knihu ?
Nechcete, aby vaše dítě jen koukalo na pohádky nebo youtube? Přečtěte mu skvělou dinosauří knihu s krásnými ilustracemi - Kubíkova dobrodružství na Dinoostrově. Jde o knihu s jedinečným příběhem, ale také plnou faktů o dinosaurech a jejich životě. Knihu jsme sami vydali a najdete ji v našem eshopu nebo na Dinoostrov.cz