Microraptor

Základní informace

Výška: 50 centimetrů
Délka: 1 metr
Hmotnost: 1 kilogram
Rozpětí křídel: 1 metr
Období: spodní křída (před 120 miliony let)
Naleziště: Čína
Potrava: maso

Microraptor patří mezi nejmenší známé dravé dinosaury označované jako dromaeosauři. Typickým znakem tohoto dinosaura je opeřený povrch těla a křídla, která se nacházela na horní i dolních končetinách. Jeho jméno v překladu znamená malý lupič. Popsán byl čínským paleontologem Xu Xingem v roce 2000.

Charakteristika

Tento dinosaurus vzheldem připomínal dnešní ptáky, na jeho těle se však nacházelo několik odlišností. Místo zobáku měl tlamu plnou ostrých zubů, horní okřídlené končetiny měly tři prsty, dolní končetiny byly čtyřprsté a také okřídlené. Na nich se nacházely dva prsty, které se dotýkaly země, třetí byl zdvižený a opatřený srpovitým drápem podobným tomu u velociraptora. Palec se nedotýkal země. Tělo bylo zakončeno dlouhým kostnatým oceasem. Microraptor je jedním z mála dinosaurů, u kterého se podařilo zjistit původní zbarvení. Jeho peří mělo černou barvu s kovovými odlesky.

Způsob života

Microraptor obýval oblast dnešní čínské provincie Liaoning, kde si hledal potravu v lesích a v blízkosti vod. Mezi jeho kořist patřili především malí savci a ještěři, ale také ptáci a ryby. Pohyboval pravděpodobně klouzavým letem, kdy křídla na horních a dolních končetinách fungovala podobně jako křídelní plocha letadel dvouplošníků, byl však také schopný aktivního letu máváním horních končetin. Dlouhé peří mu však zřejmě ztěžovalo pohyb na zemi a jakékoliv manipulování s kořistí.

V populární kultuře

Tohoto malého dravce zřejmě nejvíce proslavily seriály Prehistorický park (2006) a Planeta dinosaurů (2011). Ani v jednom z nich však ještě nemá správné zbravení, jelikož byl tento objev učiněn až v roce 2012.