Nově objevený abelisaurus byl menší než jeho příbuzní

Minulý rok paleontologové oznámili obejv nového rodu a druhu masožravého dinosaura, který patřil mezi abelisaury z oblasti Patagonie, na území jihoamerického státu Argentina.

Tento dinosaurus žil na Zemi na konci období křídy před přibližně 90 miliony let. Byl pojmenován Elemgasem nubilus. Od špičky čenihu po ocas měřil kolem 4 metrů a vysoký byl asi 2 metry. Jeho rodové jméno je odvozeno od božstva místních původních obyvatel a druhové jméno odkazuje na neobvykle mlžné počasí, které panovalo během expedice, která nakonec vedla k jeho objevení.

Abelisauři byla skupina středně velkých až velkých masožravých dinosaurů s typicky krátkou zakulacenou tlamou a zakrnělými předními končetinami směřujícími dozadu podél těla. Jejich zkameněliny byly nalezeny pouze na jiží polokouli, především v Jižní Americe a v Africe. Mezi nejznámější rody této skupiny patří jihomaerický Carnotaurus s typickými "kravskými" rohy na hlavě, Aucasaurus, Scorpiovenator, africký Rugops nebo madagaskarský Majungasaurus.

Nalezené pozůstatky se skládaly z krčních a ocasních obratlů, dlouhých kostí nohou a menších kostí chodidla a prstů. Z analýzy těchto kostí byli vědci schopni určit, že tento dinosaurus v době své smrti dosáhl věku 8 let a byl již plně dospělý. Co však činí tento nález jedinečným je skutečnost, že do té doby byly nálezy abelisaurů známé pouze z mladších a starších vrstev hornin, než v té, v níž byl objeven elemgasem. Výzkumníky také překvapilo, že jeho rozměry byly menší, přibližně poloviční než u jeho příbuzných.