Odpočívající dinosaurus zanechal stopu na pobřeží Anglie

Překvapivý nález učnilila archeoložka Marie Woods, když se vydala na pobřeží v hrabství Yorkshire v severní Anglii násbírat si pár škeblí k večeři. Narazila totiž na zkamenělou dinosauří stopu.

Objevená tříprstá stopa měřila více než 90 centimetrů a jedná se tak o největší nález v tomto hrabství. Pravděpodobně patřila masožravému dinosaurovi náležícího mezi megalosaury, který zde žil v obodbí jury před přibližně 166 miliony let. Megalosaurus byl vůbec prvním vědecky popsaným dinosaurem. Stalo se tak v roce 1827. Dosahoval délky kolem 9 metrů a vysoký byl asi 3 metry. Dodnes však nebyla objevena jeho kompletní kostra.

Vzácný nález obsahoval mnoho jedinečných detailů, včetně stop po drápech, otisků kůže a zadní části chodidla, což není zrovna obvyklé, jelikož masožraví dinosauři byli takzvaní prstochodci, tedy když kráčeli, našlapovali pouze na prsty. Existence celé stopy tak napovídá, že dravec v dávných dobách na pobřeží zřejmě odpočíval a když se zvedal ze země, přesunul váhu na jednu nohu, která došlápla do bahna celou plochou chodilda a vytvořila v něm tak otisk. Ten nakonec vlivem příznivých geologických procesů zkameněl.

Stopa byla odborníky opatrně vyzvednuta a převezena do muzea ve městě Scarborough, kde bude po speciálním ošetření proti rozpadu vystavena, aby si ji mohli prohlédnout místní obyvatelé i návštěvníci z celého světa.