Pteranodon

Základní informace

Rozpětí křídel: až 7 metrů
Hmotnost: 20 kilogramů
Období: svrchní křída (před 86-84,5 miliony let)
Naleziště: Severní Amerika
Potrava: ryby

Pteranodon patří do skupiny vyhynulých létajících plazů zvaných pterosauři, česky nesprávně také ptakoještěři. Pterosauři byli první skupinou obratlovců,
u kterých se vyvinula schopnost letu. Ačkoliv žili ve stejném období jako dinosauři, nepatří mezi ně, jsou však jejich příbuznými. Nejznámějším představitelem je druh Pteranodon longiceps, jehož jméno v překladu znamená dlouhohlavé bezzubé křídlo a odkazuje na dlouhý bezzubý zobák a protaženou ozdobu hlavy. Popsán byl americkým paleontologem Othnielem Charlesem Marshem v roce 1876.

Charakteristika

Nejnápadnějším znakem pteranodona je hřebínek nacházející se na jeho hlavě, který se lišil podle stáří a pohlaví jedince. Samčí byly delší a více nápadnější, samičí menší a méně výrazné. Jejich pravděpodobná funkce byla odlišení od příbuzných druhů a mezi pohlavími. Horní čelist dlouhého zobáku byla mírně prohnutá nahoru.

Horní končetiny byly přeměněny v křídla. Ta byla tvořena tenkou koženou blánou nataženou mezi tělem a prodlouženým čtvrtým prstem. Přestože byl pteranodon schopný aktivního mávání křídly, využíval často teplých vzdušných proudů pro plachtění nad mořskou hladinou, podobně jako dnešní albatrosi.
Dolní končetiny byly pětiprsté. Po zemi se pohyboval po čtyřech, přičemž se opíral o zbylé tři prsty předních končetin. Zakrnělý ocas a neměl žádnou funkci.

Způsob života

Pteranodon obýval západní část Velkého vnitrozemského moře, které se v jeho době nacházelo uprostřed Severoamerického kontinentu. Hnízdil v příbřežních oblastech chráněných před suchozemskými dravci. Silně stavěný krk a ramena nasvědčují tomu, že byl zřejmě schopný potápět se za kořistí podobně jako dnešní mořští ptáci terejové tak, že přitáhl křídla k tělu, aby při pádu z výšky co nejvíc snížil odpor vzduchu. Spolu s ním tuto oblast obývali například mořští plazi rodu Tylosaurus a Mosasaurus, pro které se neopatrní pterosauři mohli stát kořistí nebo ozubený rackovi podobný pták rodu Ichtyornis.

V populární kultuře

Pro svůj nezaměnitelný vzhled se pteranodon objevil v nespočtu filmů a seriálů. Jedním z nejstarších výskytů je film King Kong (1933), kde velký lidoop musí ubránit svoji lidskou společnici před útokem obrovského jednice pteranodona. Z dalších filmů je to například Milion let před Kristem (1966), Údolí Gwangiho (1969) a kromě prvního filmu se objevil ve všech pokračováních Jurského parku.

- Alpharaptor

Doporučené produkty6