Spinosaurus

Základní informace

Výška: 4 metry
Délka: 16 metrů
Hmotnost: 7,5 tuny
Období: přelom svrchní a spodní křídy (před 112-97 miliony let)
Naleziště: Egypt, Maroko
Potrava: maso

Spinosaurus patří do skupiny dinosaurů označované jako spinosaurini, která je podle něj pojmenovaná. Její představitelé mají podlouhlou tlamu podobnou krokodýlí, protáhlé obratlové trny na zádech. Žili v blízkosti vody nebo přímo v ní.

V současnosti je známý pouze jediný druh spinosaura, Spinosaurus aegyptiacus, jehož jméno v překladu znamená egyptský trnitý ještěr. Odkazuje na místo nálezu a jeho podivnou ozdobu zad. Popsán byl německým paleontologem Ernstem Stromerem v roce 1915.

Charakteristika

Spinosaurus

Rekonstrukce vzhledu spinosaura si od dob jeho nálezu až po současnost prošla zajímavým vývojem. Podle původních představ vypadal jako běžný dvounohý masožravý dinosaurus připomínající například tyranosaura, jen s tím rozdílem, že měl na zádech velkou „plachtu“ vyztuženou dlouhými obratlovými trny.

Na přelomu století byla zjištěna příbuznost spinosaura  s dinosaury, jako byl baryonyx a suchomimus s typickými krokodýlími tlamami, což se odrazilo také na jeho rekonstrukcích.

Další nálezy přinesly více poznatků o stavbě těla tohoto dinosaura a od roku 2014 je rekonstruován jako obojživelné zvíře s relativně krátkými zadními končetinami a ploutvovitým lemem na ocase.

Dodnes není uspokojivě vysvětlen účel spinosaurovy plachty. Podle některých teorií mohla sloužit k regulaci jeho tělesné teploty, zastrašování nepřátel nebo k přilákání samic. Existuje však i domněnka, že obratlové trny mohly podpírat velký tukový hrbol, podobný těm u bizonů, ve kterém si zvíře uchovávalo živiny na horší časy.

Způsob života

Teplé a vlhké prostředí, které spinosaurus obýval, se skládalo z písčitých mělčin a příbřežních mangrovových lesů. Spolu s ním zde žily další dinosauří rody jako například masožravý Carcharodontosaurus nebo dlouhokrcí sauropodi Paralititan a Aegyptosaurus.

Kromě nich tam žilo také mnoho druhů krokodýlů, želv a ryb, jako například pilounovi podobný Onchopristis nebo Mawsonia z příbuzenstva lalokoploutvých latimerií, které spinosaurus chytal svými čelistmi s kuželovitými zuby ideálními pro lov kluzké kořisti. Je však doloženo, že byl schopný lovit i suchozemské živočichy a pterosaury.

V populární kultuře

Jednním z prvních případů, kdy se širší veřejnost mohla blíže seznámit se spinosaurem, byla soubojová hra na herní konzoli Playstation s názvem Warpath: Jurassic Park (1999). Spinosaurus zde byl vyobrazen ještě stále jako klasický masožravý dinosaurus.

Nejrozšířenější verzí je však patrně Spinosaurus z filmu Jurský park 3 (2001), který představuje největší nebezpečí, na které hlavní hrdinové narazí. Nechvalně známá scéna, ve které tento dinosaurus zabije mladého tyrannosaura, pohřbila celou filmovou sérii na dlouhých 14 let, dokud nebylo natočeno pokračování s názvem Jurský svět (2015). V závěru tohoto filmu proběhne tyrannosauřice Rexy kostrou spinosaura vystavenou na hlavní promenádě nově otevřeného parku, čímž chtěli filmaři odčinit chybu, kterou udělali jejich kolegové v předchozím díle.

Dále se spinosaurus objevil například v seriálu Pravěk útočí (2007-2011) nebo v dokumentu britské televize BBC, Planeta dinosaurů (2011).

- Alpharaptor

Doporučené produkty1