Tyrannosaurus mohl být větší, než se doposud myslelo

Tyrannosaurus patří bezesporu mezi nejznámější dinosaury a ačkoliv nebyl úplně největším masožravým dinosaurem, který kdy existoval, nové modely paleontologů z Kanadského přírodovědného muzea v Ottawě nazančují, že mohl dorůst mnohem větších rozměrů, než ukazují kosterní pozůstatky.

Donedávna byl za největší povážována kostra tyrannosaura přezdívaná Sue s 12 metry délky, 4 metry výšky a hmotností 8,5 tuny, která je vystavena v Muzeu přírodní historie v americkém Chicagu. O její prvenství ji však připravil lépe zachovaný jedinec pojmenovaný Scotty z Královského muzea v kanadském Saskatchewanu, který je o metr delší a jeho hmotnost je odhadována na 9 tun.

Podle vědeckého modelu však mohl tento druh dinosaura dosáhnout až hmotnosti 24 tun, čímž by se jeho velikost téměř zdvojnásobila.

Podle fosilních záznamů na Zemi kdysi žilo až 2,5 miliardy tyrannosaurů. Vědci vzali v úvahu počet těchto dinosaurů a jejich průměrnou délku života zjištěnou z dochovaných pozůstatků, které použili k výpočtu maximální velikosti. Jedna z variant počítala i s rozdíly mezi samci a samicemi. Pokud by se takové odlišnosti mezi nimi projevovaly, mohl by tyrannosaurus podle výpočtů dosáhnout zmíněných 24 tun.

Model byl však nakonec vědci zavrhnut, protože kdyby odpovídal realitě, dávno už by tak velkého jedince objevili. Dokud k tomuto nálezu nedojde, jsou závěry o jeho rozměrech čistě spekulativní, nicméně ne zcela zcestné. Vzhledem k tomu, že bylo nalezeno pouhých 32 koster dospělých jedinců tyrannosaura existuje stále možnost, že doposud nepopsaný obr stále čeká na své objevení.

Doporučené produkty12