Tyrannosaurus rex

Základní údaje

Výška: 5 metrů
Délka: až 13 metrů
Hmotnost: kolem 6 tun
Období: svrchní křída (před 68-66 miliony let)
Naleziště: Severní Amerika
Potrava: maso

Tyranosaurus patří do skupiny dinosaurů zvaných tyranosauridi. Typická je pro ně mohutná hlava s tlamou plnou ostrých zubů a malé dvouprsté přední končetiny. Ačkoliv ho už o titul největšího masožravého dinosaura připravili spinosaurus a giganotosaurus, stále drží rekord nejmohutnějšího suchozemského dravce v historii světa. Známý je pouze jediný druh, Tyrannosaurus rex, jehož jméno v překladu znamená krutý královský ještěr. Popsán byl americkým paleontologem Henrym Fairfieldem Osbronem v roce 1905.

Charakteristika

Tyrannosaurus byl masivně stavěný dvounohý dravec. Jeho nejnápadnějšími znaky byla mohutná hlava vyvažovaná dlouhým ocasem a drobné dvouprsté přední končetiny, jejichž účel není dodnes zcela jasný. I když jimi mohl uzvednout až 200 kilogramů, patrně sloužily pouze ke zvedání ze země po odpočinku
a k přidržení samice během rozmnožování. Pro lov kořisti však příliš vhodné nebyly.

Stisk jeho čelistí dosahoval síly 3,5 tuny na centimetr čtvereční, což lze přirovnat k hmotnosti automobilu. Uvnitř tlamy se nacházelo 50 až 60 ostrých zubů velkých jako banány. Při hledání kořisti se orientoval velmi dobrým čichem a zrakem schopným vidět až na vzdálenost 6 kilometrů.

U některých předků a příbuzných tyranosaura bylo objeveno, že jejich těla byla pokryta peřím. Současné nálezy zkamenělých otisků kůže však dokazují u tohoto druhu zatím pouze přítomnost šupin.

Způsob života

Prostředí, které tyranosaurus obýval, mělo podobu subtropů s teplým a vlhkým podnebím. V ekosystémech, kterých byl součástí, představoval největšího
a nejhojnějšího dravce. Spolu s ním zde žili například třírohý býložravec triceratops, kachnozobý edmontosaurus nebo obrněný ankylosaurus. První dva zmínění patřili mezi jeho nejčastější zdroj potravy. Dokládá to množství zkamenělých kostí nesoucích stopy po tyranosauřích zubech.

Dodnes panují neshody ohledně toho, jestli byl tyranosaurus aktivní lovec nebo jen mrchožrout. Vědci podporující teorii podle které tyranosaurus aktivně lovil, poukazují například na jeho dopředu směřující oči. Ty jsou typickým znakem zvířete, které loví živou kořist. Této teorii také nasvědčuje podivuhodný nález zkamenělé lebky triceratopse. Na jeho ochranném krčním límci se totiž nachází zahojený šrám po tyranosauřím zubu. To dokazuje, že napadený býložravec musel žít dostatečně dlouho na to, aby se mu rána stihla zacelit.

Naopak odpůrci této teorie poukazují na silný stisk tyranosauřích čelistí ideální pro lámání kostí z nalezených mršin. Navíc by mu údajně jeho masivní stavba těla neumožňovala vyvinout větší běžeckou rychlost než mezi 8-25 kilometry za hodinu. Tato rychlost je srovnatelná s rychlostí běhu netrénovaného člověka. Rychlejší běh by pro tak velké zvíře mohl znamenat pád a s tím spojené nebezpečí zranění.

Je však také možné, že tyranosaurus lovil svoji kořist ze zálohy. Během překvapivého útoku ji zranil jediným mocným kousnutím a pak čekal, podobně jako dnešní varan komodský, až zvíře následkům zranění podlehne. Podle jiné teorie opírající se o výzkum příbuzného druhu Albertosaurus mohli tyranosauři žít v rodinných skupinách, kde mladí a lehčeji stavění jedinci naháněli kořist starým kusům, které ji nakonec zabily.

V populární kultuře

Jedním z prvních filmů, které proslavily tyranosaura, byl černobílý snímek King Kong z roku 1933. Vzhled této filmové verze dinosaura byl inspirován obrazem amerického malíře Charlese R. Knighta.

Největší slávu však tyranosaurus získal až s premiérou dnes již kultovního filmu režiséra Stevena Spielberga s názvem Jurský park z roku 1993. Ten představil obří samici tyranosaura známou jako Rexy, která se objevila i v několika dalších pokračováních.

Od té doby se s tyranosaury v různých médiích doslova roztrhl pytel. Objevili se například v herních sériích Tomb Raider, Turok a Dino Crisis, v seriálech Ztracený svět, Prehistorický park a Pravěk útočí, v dokumentu Putování s dinosaury nebo v dětských pořadech Země dinosaurů (Chrupka/Zubík), Král dinosaurů (Terry) nebo T-Rex Expres (Buddy).

- Alpharaptor

Doporučené produkty12