V Montaně byl objeven nový druh tlustolebého dinosaura

Nový rod a druh býložravého tlustolebého dinosaura z období křídy, který žil před 68 milony let, byl nalezen v světoznámém souvrtví Hell Creek na severovýchodě státu Monatana v USA. Dostal jméno Platytholus clemensi, což v překladu znamená "plochý/široký kopeček", podle tvaru jeho zvláštní lebky.

Pachycephalosauři, známí také jako tlustolebí nebo trkaví dinosauři, žili během období křídy na území Asie a Severní Ameriky. Zvláštním znakem této skupiny byla kulatá nebo plochá lebka tvořená silnou kostí, kterou zřejmě používali při vzájemných soubojích, kdy se sráželi hlavami nebo naráželi do boků podobně jako dnešní ovce.

V případě platyhola se jednalo o středně velkého pachycephalosaura s odhadovanou délkou 2 až 3 metry a hmotností několika desítek kilogramů. Jeho hlava byla překvapivě nízká a široká a po obvodu zdobená překrývajícími se kostěnými výčnělky. Množství nervových a cévních kanálků v lebce naznačuje, že se na vrcholku hlavy mohla nacházet nějaká ozdoba nebo orgán, který se však nedochoval. Další zkoumání zachované lebky naznačuje, že je tento dinosaurus blíže příbuzný s asijským rodem Prenocephale, než s ostatními pachycephalosaury objevenými v souvrství Hell Creek nebo celkově na územi Severní Ameriky.

Tento nález ukazuje, že severoameričtí pachycephalosauři byli ke konci vlády dinosaurů mnohem rozmanitější, než se původně myslelo a představuje tak další dílek skládačky k pochopení vývoje a rozšíření těchto živočichů na Zemi.

Zdroj: sci.news a Wikipedia