Atlas dinosaurů
Burianosaurus
Dinosauří nálezy na území České republiky jsou poměrně vzácné. Je to dáno především tím, že Evropu v období druhohor tvořilo jen pár ostrůvků pevniny obklopených mělkým subtropickým mořem. Ačkoliv už v minulosti byly hlášeny objevy zkamenělých stop nebo kostí, jejich zařazení bylo vždy nejisté. To se však změnilo před 20 lety v roce 2003, kdy lékař a amatérský sběratel zkamenělin, Michal Moučka, který se vydal do lomu poblíž Mezholez na Kutnohorsku hledat zkameněliny ústřic. Místo toho však narazil na kus kosti vyčnívající ze země spolu s několika dalšími úlomky. Nález byl v roce 2017 paleontology Danielem Madziou, Clintonem Boydem a Martinem Mazuchem popsán jako historicky první prokazatelně nalezený dinosaurus na našem území. Dostal jméno Burianosaurus augustai, podle dvou velikánů české paleontologie - profesora Josefa Augusty a malíře Zdeňka Buriana.
Microraptor
Microraptor patří mezi nejmenší známé dravé dinosaury označované jako dromaeosauři. Typickým znakem tohoto dinosaura je opeřený povrch těla a křídla, která se nacházela na horní i dolních končetinách. Jeho jméno v překladu znamená malý lupič. Popsán byl čínským paleontologem Xu Xingem v roce 2000.
Tyrannosaurus rex
Tyranosaurus patří do skupiny dinosaurů zvaných tyranosauridi. Typická je pro ně mohutná hlava s tlamou plnou ostrých zubů a malé dvouprsté přední končetiny. Ačkoliv ho už o titul největšího masožravého dinosaura připravili spinosaurus a giganotosaurus, stále drží rekord nejmohutnějšího suchozemského dravce v historii světa. Známý je pouze jediný druh, Tyrannosaurus rex, jehož jméno v překladu znamená krutý královský ještěr. Popsán byl americkým paleontologem Henrym Fairfieldem Osbronem v roce 1905.
Pteranodon
Pteranodon patří do skupiny vyhynulých létajících plazů zvaných pterosauři, česky nesprávně také ptakoještěři. Pterosauři byli první skupinou obratlovců, u kterých se vyvinula schopnost letu. Ačkoliv žili ve stejném období jako dinosauři, nepatří mezi ně, jsou však jejich příbuznými. Nejznámějším představitelem je druh Pteranodon longiceps, jehož jméno v překladu znamená dlouhohlavé bezzubé křídlo a odkazuje na dlouhý bezzubý zobák a protaženou ozdobu hlavy. Popsán byl americkým paleontologem Othnielem Charlesem Marshem v roce 1876.
Brachiosaurus
Brachiosaurus patří do skupiny býložravých dinosaurů zvaných sauropodi. Jejich typickými znaky jsou dlouhý krk a obří rozměry. Známý je pouze jediný druh, Brachiosaurus altithorax, jehož jméno v překladu znamená ramenatý ještěr s hlubokým hrudníkem. Popsán byl americkým paleontologem Elmerem S. Riggsem v roce 1903.
Argentinosaurus
Argentinosaurus patří mezi největší zástupce dlouhokrkých býložravců označovaných jako sauropodi. Známý je pouze jeden druh, Argentinosaurus huinculensis, jehož jméno v překladu znamená argentinský ještěr z města Plaza Huincul. Popsán byl paleontology Josém Bonapartem a Beatríz Coira v roce 1993.
Parasaurolophus
Parasaurolophus [parasaurolofus] patří do skupiny býložravých dinosaurů zvaných hadrosauři nebo také kachnozobí dinosauři, kvůli podobnosti jejich široké tlamy s kachním zobákem. Jeho jméno odkazuje na zdánlivou podobnost s příbuzným rodem Saurolophus, jehož jméno v překladu znamená ještěří hřeben.
V současnosti jsou uznávány tři druhy parasaurolopha, z nichž nejznámější je Parasaurolophus walkeri, pojmenovaný na počest sira Byrona Edmunda Walkera, tehdejšího předsedy představenstva královského muzea kanadské provincie Ontario. Popsán byl v roce 1922 kanadským paleontologem Williamem Parksem.
Apatosaurus
Zkameněliny apatosaura byly poprvé nalezeny koncem 19. století v Severní Americe. Apatosaurus je často nazýván také Brontosaurus – zmatek ve jméně tohoto druhu vznikl při určování dvou fosilií objevených stejným paleontologem – Othnielem C. Marshem, který v letech 1877 a 1879 pojmenoval dva druhy, které se následně ukázaly být exempláři stejného dinosaura, podle tradice se tedy ponechalo druhu jméno původní – apatosaurus. Zvolený název pochází z řečtiny a je složeninou slov apate (ošidný) a sauro (ještěr), jelikož původně kosti poukazovaly na předpoklad vodního živočicha, ale později se ukázalo, že se jedná o suchozemský druh. Apatosauři žili ve středním období druhohor (jura), přibližně 155-150 milionů let před našim letopočtem. V současné době je rozeznáváno více druhů apatosaurů, z nichž za největšího je považován Apatosaurus louisae.
Velociraptor
Velociraptor je pravděpodobně nejznámější představitel takzvaných srpodrápých dinosaurů souhrnně označovaných jako dromaeosauři nebo raptoři.
Jeho rodové jméno v překladu znamená rychlý lupič, poukazující na jeho mrštnost při lovu kořisti.
Známé jsou dva druhy tohoto dinosaura. Prvním z nich je Velociraptor mongoliensis, jehož druhové jméno odkazuje na Mongolsko, stát, ve kterém byly jeho pozůstatky poprvé nalezeny. Popsán byl v roce 1924 americkým paleontologem Henrym Fairfieldem Osbronem. Druhým je Velociraptor osmolskae pojmenovaný na počest slavné polské paleontoložky a odbornice na mongolské dinosaury, Halzsky Osmólské. Popsán byl v roce 2008 belgickým paleontologem Pascalem Godefroitem.
Stegosaurus
Stegosaurus je rod dinosaurů žijících v období pozdní jury na území Severní Ameriky. Podle posledních důkazů nicméně žil i na území Skotska. Vědcům se zatím nepodařilo přesně zjistit, který druh se v této lokalitě vyskytoval.
Dominantním znakem jsou kostěné výběžky pokrývající hřbet a ocas. Ty mu také dali název, jež bychom mohli volně přeložit jako „střechovitý“ či „zastřešený“ ještěr“. K čemu sloužily, tím si nejsou paleontologové úplně jisti.